Faculty/Staff Directory

Last Updated: 8/25/2021 3:27 PM

 

Administration/Office Support Staff
Sanders, Neil Principal
Fitzpatrick, Jennifer Assistant Principal
Reynolds, Amy Guidance Counselor
Kearney, Mark "Shiny" Asst. Principal/Asst. Athletic Director
Gupton, Carrie Library/Media Specialist
Guffey, Sonia Instructional Support Coach
Cox, Mandy Gifted & Talented Coordinator/Cardinal Academy
Grubbs, Reece Lakeview Academy/ISS Coordinator
Melton, April and Newton, Lesley Youth Service Center

Chick, Greg

SRO
Bradstreet, David Success Program Coach/Athletic Director
Huddleston, Pam Admin/Guidance Secretary
Mason, Kim Finance Secretary/Bookkeeper
Witham, Amanda Receptionist/Office Assistant
Watson, Rhonda Attendance Clerk
Taunton, Cordi ECE Secretary
Vanmeter, Austin Performance Based Campus Technician
Arnett, Kyle Performance Based Campus Technician

_________________________________________________________________________________________

English Department

Bailey, Rebecca  
Teacher
Bell, Bridgette Writing Teacher
Cox, Ronna Teacher
Greenwell, Mary Teacher
Hays, Leigh Teacher
Myers, Terry Teacher
Schultz, Lori  Teacher  

_________________________________________________________________________________________

Math Department

Hash, Hayley Teacher
Lobb, Hanna Teacher
McQueary, Hunter Teacher
Parnell, Monica Teacher
Pinson, Rebecca Teacher
Wolf, Amber Teacher

_________________________________________________________________________________________

Science Department 

Babak, Steve

Teacher

Benningfield, Gabrielle Teacher
Chewning, RaeAnn Teacher
DeLaGarza, Tonya Teacher
Meier, Brian Teacher

_____________________________________________________________________________________

Social Studies Department

Cooke, Allison Teacher
Johns, Matthew Teacher
Meier, Brian Teacher
Quinn, Dylan Teacher
Tedrow, Lauryn Teacher

_________________________________________________________________________________________

Vocational/Practical Living/Arts & Humanities

Bishop, Christina Chorus/Art & Humanities
Botkin, Sherri Career Studies
Torbert, Carson Health/PE
Wood, Tim Art/Redbird/Yearbook

_________________________________________________________________________________________

ECE

Beard, Lisa  Speech/Lang Pathologist
Buechel, Kimberly Teacher
Holtzclaw, Sherri Teacher
Hunt, Brittany Speech/Lang Pathologist
Lapsey, L. Taylor Teacher
Matney, Jeanie Teacher
Matney, Cathy Teacher
Rogers, Jennifer Teacher

_________________________________________________________________________________________

Support Staff

Agee, David Technology Support
Anderson, Ashton Instructional Assistant
Lee, Mistie RTI Interventionist
Mays, Sheena Cardinal Academy
Richerson, Kim RTI Interventionist
Smith, Kim Instructional Assistant
Sublett, Danielle Instructional Assistant
Tyler, J. Hagen Instructional Assistant

_________________________________________________________________________________________

Cafeteria

Benningfield, Kerrie Cook/Baker
Cox, Rachael Food Service
Gray, Jennifer Cook/Baker
Jones, Natessa Cook/Baker
Leathers, Cynthia Cook/Baker
Martinez, Paul Food Service/Bus Driver
Willis, Deana Food Service Manager
Wooley, Donna Cook/Baker

_________________________________________________________________________________________

Custodial/Maintenance

Caldwell, Tony Custodian
Cox, Hilbert Custodian
Patterson, Kim Custodian
Puryear, Richard Custodian
Smith, Bob Custodian
Thompson, Donnie Custodian
Willis, Mark Custodian
Wooldridge, Richard Head Custodian